Cibule – antiseptický poklad

Cibule – antiseptický poklad

Dnes bude řeč o cibuli. Lze nalézt mnoho odkazů a informací. My jsme se inspirovaly článkem, který vám přinášíme. Článek, publikovaný v periodiku Meduňka 5/2013, představuje rozsáhlé možnosti využití této, na první pohled, obyčejné zeleniny. Autorem je Simona Procházková, DiS

Cibule je nadčasová zelenina, bez níž si českou kuchyni dokážeme jen těžko představit. Můžeme ji užít mnoha způsoby, a velmi důležité jsou její výrazné léčivé účinky!

Cibule – antiseptický poklad

Cibule má vysoký obsah vitaminu C, je bohatá na thiamin, niacin, riboflavin, pyridoxin a kyselinu pantotenovou. Z vitaminů rozpustných v tucích je to beta-karoten a vitamin E. Z minerálů a stopových prvků především hořčík, draslík, fosfor, a další. Působí jako antibiotikum, zvyšuje sekreci trávicích šťáv v žaludku a střevech, dále i sekreci žluče a tvorbu pankreatických hormonů

Cibule má antibiotické působení, zvyšuje sekreci trávicích šťáv v žaludku a střevech, dále i sekreci žluče a tvorbu pankreatických hormonů.

Cibule likviduje choroboplodné zárodky

Když jsou buňky cibule nějakým způsobem poškozeny (například při krájení), okamžitě se uvolní enzym alliináza a proběhne chemická reakce, při níž vznikají sirné sloučeniny zvané thiosulfináty. Tyto látky mají velmi silné antibakteriální vlastnosti. Cibulový roztok účinně likviduje bakterie typu Salmonella typhimurium (příčina salmonelózy) a Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).

Cibule proti chřipce a nachlazení

Při prvních příznacích prochladnutí, únavy, bolestí kloubů a zvýšené teploty, si můžeme ulehčit touto osvědčenou recepturou. Připravíme si 2 cibule, 4 stroužky česneku, 2 dl mléka nebo kefíru. Oba druhy zeleniny rozmixujeme ve vodě. Nápoj po douškách vypijeme. Tento postup provádíme 2x denně po dobu 4 dnů. Úspěch zaručen!

Cibule a kašel

Proti kašli pomůže cibulový sirup. Připravíme si velkou cibuli, 1/8 litru vody, 150 g hroznového cukru Cibuli rozmixujeme ve vodě a vylisovanou šťávu smícháme s cukrem. Po dobu 5 dnů užíváme 3x denně 1 lžíci tohoto sirupu.

Obdobou je cibulový sirup s medem. Připravíme si šťávu z 1 velké cibule, 1 lžičku tekutého medu. Štávu z cibule smícháme s medem a užíváme 3x denně 1 lžičku po dobu 5 dnů.

Dalším receptem proti kašli a bolení v krku je cibulové mléko, starý domácí lečivý prostředek. Připravíme si 3 velké cibule, 1 hřebíček, 1 větévku tymiánu, 1 čajovou lžičku medu, 1 šálek mléka (můžeme použít i sójové, vločkové nebo rýžové mléko). Cibule rozkrájíme nadrobno, přidáme koření a med. Vše přelijeme 3 lžícemi vody. Tato směs se vaří přikrytá asi 2 hodiny na malém plameni. Dáváme pozor, aby se nepřipálila, podle potřeby dolijeme vodu. Po uplynutí této doby vzniklou tekutinu scedíme a smícháme ji s mlékem.

Cibulové ponožky uvolňují hlen a zábaly pomáhájí zmírnit bolest

Cibulové ponožky mají silný čistící efekt, regulují process látkové výměny, uvolňují hlen, mírní bolesti, přes reflexní zóny na chodidlech mohou rozvinout účinek na celé tělo. Příprava cibulových ponožek přitom není nijak náročná. Rozkráíme nadrobno jednu velkou cibuli. Rozložíme ji na lněný nebo bavlněný šátek, rozmačkáme ji a ohřejeme na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce hrnce. Šátek položíme na chodidlo tak, aby cibule dotýkala pokožky, přetáhneme přes nohy ponožky a udržujeme je v teple. Měli byste je mít po celou noc.

Tento zábal pomáhá zmírňovat bolest a vstřebává choroboplodné zárodky. Jje ho možné použít i při bolestech uší, kdy hotový zábal (připravený šátek s cibulí) zavážeme, přiložíme ho na bolavé ucho, můžeme ještě převázat šátkem a necháme 15 minut působit. Tento postup opakujeme třikrát denně vždy s čerstvou cibulí.

Stejně tak je účinným prostředkem při migrénách. Kdy cibuli neohříváme, ale nakrájenou vložíme do šátku a přikládáme na zátylek a zakryjeme teplým ručníkem. Účinek umocníme ½ hodinovou až hodinovu relaxací. Můžeme tento zábal též použít i na hmyzí bodnutí.

Cibule zklidňuje průjem

Nápoj z cibule a mrkve je osvědčeným prostředkem při průjmových obtížích. Připravíme si 1 dl čerstvé cibulové šťávy a 2 dl čerstvé šťávy z mrkve. Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme po douškách během dne po dobu 3 dnů.

Cibule a játra

Cibule obsahuje cholin, který chrání játra před ukládáním tuků a předchází tak jejich degenerativním změnám. Na nápoj regenerující játra si připravíme 1 lžičku štávy z cibule, 1dl šťávy z červené řepy, 1dl šťávy z černé ředkve a 1 lžíci cirtrónové šťávy. Přásady smícháme a hotový nápoj popíjíme 2x denné po dobu 6 týdnů.

Cibule a genitálie

Cibule je účinným prostředkem při kvasinkových infekcích pochvy. Smícháme vylisovanou šťávu z jedné větší ciuble, 1 lžičku lihu a 1 lžíci olivového oleje. Do směsi namočíme tampon a vytřeme pochvu. Opakujeme 3x denně po dobu 10 dnů. Je rovněž třeba ošetřit partnerův penis, stačí 1x denně po stejnou dobu. Přípravek uchováváme v lednici, vydrží asi týden.

Bradavice a kuří oka

Pomáhá též i proti bradavicím a kuřím okům. Nakrájíme cibuli na kolečka a naložíme do octa. Poté vyjmeme, kolečko cibule položíme na postižené místo a zalepíme náplastí nebo zavážeme obvazem. Vše necháme, nejlépe přes noc, působit. Tento postup opakujeme po 5 nocí.

POZOR! Vynikající vlastnosti se uplatní především pokud konzumujeme cibuli v syrovém stavu. A pamatujte, že rozkrojená cibule, skladovaná déle než 24 hodin, je mírně toxická, tedy nevhodná k použití.

Cyklus: Dary přírody – Cibule

……………

Pokud vás tento článek inspiroval, na internetu je možné najít opravdu velké množství informací a návodů jak využít tuto zeleninu.

LBF


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>